Pompy ciepła

domek jednorodzinny z pompą ciepła

 

Informacje ogólne o pompach ciepła

Przede wszystkim inwestor musi sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego miałby wybrać ogrzewanie pompą ciepła. Poza argumentami ekologicznymi, najbardziej kuszące są niskie koszty ogrzewania.

To najtańsze ogrzewanie. Koszty ogrzewania i c.w.u. dla domu 200 m² wynoszą około 2500 zł/rok, jeśli zastosowano właściwe rozwiązania. To niewiele w porównaniu z kwotą co najmniej 6000 zł/rok dla ogrzewania gazem lub olejem (a ich cena ciągle rośnie!), albo co najmniej 10000 zł/rok dla ogrzewania prądem. No tak, ale ile trzeba zainwestować, żeby tak tanio ogrzewać dom?

Porównajmy opłacalność ogrzewania pompą ciepła z najbardziej popularnym ogrzewaniem gazowym. Na eksploatacji oszczędzamy ok. 3500 zł/rok. A jak wygląda porównanie kosztów inwestycji? Zasadnicze składniki kosztów inwestycyjnych dla systemu z pompą ciepła to:

  • pompa ciepła
  • tzw. dolne źródło
Pompa ciepła o mocy 7÷10 kW, wystarczającej dla domu ok. 200 m², kosztuje ok. 35 000 zł, a za dolne źródło od 10000 do 25 000 zł, w zależności od rodzaju systemu. Koszt pozostałych części tzw. węzła (pompy obiegowe, armatura instalacyjna) i jego montażu wynosi 2000 zł i jest porównywalny z analogiczną pozycją kosztową ogrzewania gazowego.

wykres porównawczy dla pomp ciepła
<?php include ('footer.php'); ?>